Završen 3. Craft beer fest u Orahovici: Cageheart i Atomsko sklonište brojnu publiku bacili u trans

Drugim danom, prepunim orahovačkim središnjim gradskim parkom, vrhunskim pivima i odličnim raspoloženjem te dobrim starim rock & rollom, zaključen je ovogodišnji 3. Craft beer festival u Orahovici.

Sve je počelo otvaranjem tzv. sajma piva, degustacijama i kušanjem te pratećom glazbom DJ Marija iz Orahovice. Pivari su i ovog puta na svojim štandovima pokazali sve čari domaćeg craft piva.

-Moram reći da je jako lijepo da se u našoj županiji održava ovakav festival, zasad je Orahovica jedina kod nas i mi smo sve tri godine ovdje. Sjajna je to priča, više od 20 vrsta piva od iz pet do šest pivovara, odlični bendovi, super atmosfera i odlična prilika za nas da pokažemo sve čari craft pivarstva te pojasnimo naš način proizvodnje – rekao je vlasnik Pitomačke pivovare Pitko Miroslav Novosel.

Tom prigodom pojasnio je i kakva je razlika u proizvodnji craft piva u odnosu na ono industrijsko.

-U craft pivarstvu se uvijek gleda na kvalitetu sirovina i da se ono radi samo od četiri vrste sirovine, a to su ječam, voda, kvasac i hmelj. Tu se dakle ne dodaju nikakvi aditivi, konzervansi ili bilo koja druga strana tijela, kod nas je to uvijek i samo prirodna proizvodnja i poštivanje poznate bavarske čistoće piva. Kod craft piva je uvijek važnija kvaliteta od kvantitete. Mi imamo šest standardnih piva plus uvijek neko sezonsko, tako da godišnje vrtimo uvijek od sedam do deset vrsta piva jer težimo uvijek nečemu novom. Craft pivarstvo u Hrvatskoj jako raste, craft scena kod nas postoji sada već punih 10 godina i svugdje povuče ogroman interes, čak i u malim mjestima, jer ljudi su, vidljivo je, odlučili kako će radije piti manje, a dobro, nego više, a lošije – zaključio je Novosel.

Ivan Komšić vlasnik je pivovare Walkow Vukovar koja se također predstavila na ovogodišnjem festivalu.

-Mi smo uz ovaj festival sve tri godine, Orahovica je odlična, mali grad sa srčanim i vrijednim ljudima i posebno se zahvaljujem Mirku i njegovoj ekipi na odličnoj organizaciji i ako ovaj festival bude imao potporu kakvu zaslužuje, zasigurno će postati jedna od najboljih u Hrvatskoj. Mi radimo, supruga i ja, od 2019. godine, imamo i dijete, ali trudimo se, puno radimo i eto mjesečni kapacitet nam je pet tisuća litara, proizvedemo oko 1.500 litara i u planu nam je proširenje. U ponudi su nam dvije vrste piva, jedna blaža varijanta i druga nešto jača. Craft pivarstvo raste ne samo u Hrvatskoj nego i svugdje u svijetu, ljudi prepoznaju kvalitetu i baš tu domaću proizvodnju bez ikakvih dodataka. Istina je da je cijena malo veća, ali kvaliteta je ta koja pobjeđuje sve – zaključio je Komšić.

Potom je započela luda zabava uz vrhunsku svirku. Prvo je pozornica gorjela uz nastup odličnog mladog orahovačkog metal benda Cageheart. Ovi svestrani i iznimno daroviti mladi glazbenici oduševili su sve nazočne svojim autorskim pjesmama te mega hitovima njihovih uzora, legendarne Metallice.

-Ovo je bila posebna prilika za nas, svirati na ovakvom razglasu i pred ovoliko ljudi i to u svom gradu. Hvala Udruzi PAUK i predsjedniku Mirku Kufneru što su nam ovo omogućili, mi smo dali sve od sebe i sudeći po viđenom, uspjeli doći do srca publike. Naše srce je puno, idemo dalje marljivo raditi i vježbati kako bi bili još bolji – rekao je u ime Cagehearta Krešimir Gernhard uz kojeg su bravure na gitarama još radili njegov brat Borna te Casper Unferderber.

Nakon ovih briljantnih mladića, održano je natjecanje u ispijanju piva, a pobjedu je odnio Orahovčanin Lovro Šilović. Na scenu je zatim stigao dobri stari rock & roll, legendarni Bruno Langer i njegovo Atomsko Sklonište. Na opće oduševljenje nizali su svoje mega hitove Žuti Kišobran, Pomorac sam majko, Pakleni vozači, a kada je Langer zapjevao onu “najskuplju”, “Za ljubav treba imat dušu”, nitko nije štedio glasnice.

-Hvala Mirku i njegovom Pauku što su nas doveli ovamo, vidim da je ovo doista grad rocka, svi zajedno pjevaju i posebno sam sretan što vidim mlade ljude kako znaju svaki naš stih. Drago mi je da je rock itekako živ i jak. Idemo dalje, ruke gore – poručio je Langer.

Treći Craft beer fest je završen, dojmovi su vrhunski, Udruga Pauk ponovno je nadmašila samu sebe.

-Teško mi je sada bilo što reći, presretni smo što smo unatoč skromnom budžetu uspjeli pripremiti sve ovo. Moram se zahvaliti Gradu Orahovici, Turističkoj zajednici grada, veliko hvala Turističkoj zajednici Virovitičko-podravske županije te orahovačkim gradskim tvrtkama koje su prepoznale vrijednost ovog događaja te svojim donacijama učinili da isti bude održan. Hvala našim gostima pivarima, bendovima koji su u dva dana stvorili odličnu atmosferu i naravno od srca hvala svim ovim divnim ljudima koji su u obje večeri došli u velikom broju. Već imamo planove za 4. Craft beer festival, bendovi su već u pripremi i uz nevjerojatne članove naše udruge koji ne štede sebe niti svoje slobodno vrijeme za ovaj festival i zapravo sve događaje koje organiziramo, mogu se činiti velike stvari – zaključio je predsjednik PAUK-a Mirko Kufner.

(www.icv.hr, vg, foto: V. Grgurić)

Završen 3. Craft beer fest u Orahovici: Cageheart i Atomsko sklonište brojnu publiku bacili u trans